Okna skandynawskie

Wybór okien jest bardzo ważny – zapewniają one izolację termiczną i akustyczną, są też istotnym elementem wystroju. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór. Coraz więcej osób decyduje się na okna skandynawskie. Czym są takie modele? Jakie mają zalety? Czym różnią się od innych konstrukcji okiennych? Poniżej najistotniejsze informacje! Zachęcamy do lektury!

Czym są okna skandynawskie?

Okna skandynawskie, określane także jako szwedzkie lub norweskie, to okna otwierane na zewnątrz. Właśnie ta cecha odróżnia je od okien w systemie Euro, czyli takich, które otwierają się do wewnątrz domu. Skrzydło skandynawskie może być otwierane na różne sposoby. Wyróżniamy następujące systemy:

  • SIDE HUNG – to standardowe okno rozwierne, w przypadku którego zawiasy umieszczone są z boku ramy.
  • TOP HUNG – to system rozwierny, z tą różnicą, że miejsce zawiasów to nie bok profilu okiennego, zawiasy znajdują się u góry. 
  • Top-swing Fully reversible – to system obrotowy z osią w poziomie. 

W konstrukcji modeli skandynawskich wyróżniamy pakiet szybowy, najczęściej składający się z 2 lub 3 szyb, profile oraz wysokiej jakości okucia.

Jakie zalety mają okna skandynawskie?

Tego typu okna mają wiele zalet. Wymienić tutaj możemy:

  • Oszczędność przestrzeni – skrzydła nie zajmują cennej przestrzeni, w przeciwieństwie do modeli otwieranych do środka (typu Euro). Dzięki temu możemy w dowolny sposób zaaranżować parapet.
  • Szczelność – omawiane okna wyróżnia doskonała szczelność, zapewniają one bardzo dobrą ochronę przed wiatrem i mrozem.
  • Mechanizm obrotowy – okna wyposażone są w specjalny mechanizm obrotowy, a to pozwala na obrót okna o 180 stopni, czyli wokół własnej osi. Okno obrotowe jest łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.
  • Wytrzymałośc i trwałość – pisząc o oknach skandynawskich, nie sposób nie wspomnieć o wytrzymałości, taki zakup to inwestycja na lata.
  • Estetyka – w przypadku modeli skandynawskich profile wykonane są z drewna bądź z aluminium, wyróżniają się wyjątkową estetyką. Do wyboru mamy różne odcienie profili, zdecydować się możemy na dowolny kolor kryjący z palety ral.

Liczne zalety okien, których skrzydło po otwarciu znajduje się po zewnętrznej stronie budynku, sprawiają, że opisywane modele cieszą się coraz większą popularnością. Dostępne są okna o różnych wymiarach, w tym także drzwi balkonowe bądź tarasowe. 

Podsumowanie

Okno w stylu skandynawskim, czyli otwierane na zewnątrz, ma wiele zalet, pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a to duży plus i sposób w dowolny sposób zaaranżować parapet. W konstrukcji okna wyróżniamy wysokiej jakości okucia, profil, pakiet szyb. W zależności od preferencji do wyboru mamy drewniane okna lub modele z aluminium.

 Dostępne są także drzwi balkonowe oraz drzwi tarasowe. W zależności od preferencji zdecydować się możemy na system

Spis Treści

Powiązane posty