Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością również wśród polskiego społeczeństwa, stając się nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Ich lekka i prosta konstrukcja, szybki czas realizacji oraz ekologiczne i energooszczędne rozwiązania sprawiają, że tego typu projekty przyciągają zarówno deweloperów, jak i osoby prywatne marzące o budowie własnego domu. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tego typu budynków, a także omówimy kluczowe zalety domów o konstrukcji szkieletowej.
Krótka charakterystyka domów szkieletowych
Konstrukcja domu szkieletowego jest wykonana z wysokiej jakości drewna sprowadzanego z krajów skandynawskich. Ta technologia polega na stworzeniu specjalnego szkieletu składającego się z wcześniej przygotowanych prefabrykatów, tj. drewnianych belek i słupów. Następnie powstały szkielet zostaje szczelnie wypełniony materiałem izolacyjnym (wełną mineralną lub pianką poliuretanową, a od środka specjalną folią paroizolacyjną). Ściany domu są wykonywane z płyt OSB i płyt kartonowo-gipsowych. Konstrukcje szkieletowe można dowolnie wykończyć.
Poznaj najważniejsze zalety budownictwa szkieletowego
Krótki czas budowy
Jedną z głównych zalet budownictwa szkieletowego jest krótki czas realizacji projektu w porównaniu do budowy tradycyjnego murowanego domu, gdzie cały proces może zająć nawet kilka lat. Najczęściej budowa domu szkieletowego trwa zaledwie kilka tygodni — jest to możliwe dzięki prefabrykacji stosowanych elementów konstrukcyjnych. Co ważne, w tym przypadku prace budowlane mogą być realizowane przez cały rok. Krótszy czas budowy to równocześnie niższy koszt tego typu inwestycji.
Doskonała izolacja termiczna i akustyczna
Konstrukcja szkieletowa charakteryzuje się również wysoką efektywnością energetyczną. Domy bardzo szybko się nagrzewają, a odpowiednia termoizolacja zapobiega stratom ciepła. Z kolei latem we wnętrzu panuje przyjemny, chłodny mikroklimat. Wpływa to nie tylko na zachowanie optymalnego komfortu termicznego, ale także na niższe koszty ogrzewania i ochładzania budynku. Domy szkieletowe cechuje również dobra izolacja akustyczna (dźwięki są tłumione wewnątrz danego pokoju). Warto dodać, iż w tego rodzaju budynkach możliwe jest zastosowanie wielu energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, takich jak m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.
Elastyczność projektowa
Lekka konstrukcja szkieletowa umożliwia dowolną aranżację przestrzeni wraz z opcją przeprowadzenia niezbędnych zmian w przyszłości. Właściciel może w łatwy sposób zmieniać układ poszczególnych pomieszczeń, a nawet rozbudowywać dom — według bieżących potrzeb domowników.
Aspekt ekologiczny
Domy szkieletowe są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Drewno, czyli główny materiał konstrukcyjny używany podczas budowy tego typu konstrukcji to naturalny, w pełni odnawialny surowiec. Ponadto wykorzystanie prefabrykowanych elementów w znacznym stopniu ogranicza ilość generowanych odpadów budowlanych, zmniejszając tym samym negatywny wpływ na środowisko. Budownictwo szkieletowe doskonale wpisuje się więc w trend zrównoważonego rozwoju.
Podsumowanie
Konstrukcje szkieletowe w porównaniu do murowanych domów są szybsze i tańsze w budowie, a także energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że drewniane budynki są trwałe i komfortowe, czyniąc je doskonałą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.