Dźwigary I-beams, zwane również belkami dwuteowymi, to elementy konstrukcyjne wykorzystywane w budownictwie. Dzięki swojej charakterystycznej budowie w kształcie litery „I”, charakteryzują się wysoką wytrzymałością przy relatywnie niskiej wadze. Dzięki temu świetnie radzą sobie z dość dużymi obciążeniami. W tym artykule omówimy najczęstsze zastosowania dźwigarów I-Beams oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby zapewnić konstrukcji bezpieczeństwo i trwałość. Zachęcamy do lektury!
Dźwigary I-Beams – co warto wiedzieć?
Dźwigary I-Beams to elementy konstrukcyjne o przekroju poprzecznym w kształcie litery „I”. Zostały one zaprojektowane w ten sposób, aby łatwiej przenosić duże obciążenia na dłuższych rozpiętościach. Do produkcji dźwigarów używamy drewna konstrukcyjnego. Górna i dolna jego część jest połączona wąskim elementem, który nazywany jest środnikiem, wyprodukowanym z płyty OSB drewnopochodnej.
Dźwigary I-Beams są uniwersalne i szeroko stosowane w konstrukcjach budowlanych, gdzie liczy się zarówno wytrzymałość, jak i solidność wykonania.
Zastosowania dźwigarów I-Beams w budownictwie
Najczęściej wykorzystuje się je do wznoszenia stropów budynków. Dzięki swojej konstrukcji są one w stanie podtrzymywać podłogę, minimalizując konieczność stosowania podpór, co umożliwia w lepszy sposób wykorzystać przestrzeń potrzebną do aranżacji wnętrza. Co więcej, dźwigary I-Beams używa się także do podtrzymywania konstrukcji dachowej, zapewniając jej równomierne rozłożenie obciążeń.
Ponadto, dźwigary I-Beams powszechnie stosuje się także w przemyśle morskim, a konkretniej podczas budowy mostów, dzięki temu, że mogą wytrzymywać nacisk naprawdę dużych obciążeń. Zapewniają konstrukcji trwałość oraz bezpieczeństwo. Oprócz tego często wykorzystuje się je do wznoszenia konstrukcji o sporych powierzchniach użytkowych, np. hal, obiektów handlowych, magazynów.
Dźwigary I-Beams można dostosować do swojego projektu, wybierając konkretny materiał, wymiary i parametry nośności.
Dźwigary I-Beams – zalety
Dźwigary I-Beams mają sporo zalet, które wpływają na ich popularność w budownictwie. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.
- Wysoka wytrzymałość – dzięki swojej konstrukcji, dźwigary I-Beams są w stanie wytrzymywać duże obciążenia, przy relatywnie niewielkiej masie.
- Lekkość – w porównaniu do innych typów belek o tej samej wytrzymałości, są lżejsze. To z kolei ułatwia transport oraz montaż, co obniża koszty robocizny i skraca czas realizacji inwestycji.
- Ekonomiczność – decydując się na montaż tego typu dźwigarów, można zaoszczędzić na zakupie materiałów, przy zachowaniu wymaganej nośności. Mniejsza ilość drewna użytego do produkcji wpływa na redukcję kosztów, co jest istotne zwłaszcza w dużych projektach.
- Wszechstronność zastosowania – dźwigary I-Beams mogą być stosowane w różnych częściach budynków, takich jak stropy, dachy, a także w infrastrukturze przemysłowej i mostach. Ich uniwersalność sprawia, że są odpowiednim rozwiązaniem w wielu typach konstrukcji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dźwigarów I-Beams?
Jednymi z polecanych przez nas rodzajów dźwigarów I-Beams są te wykonane z drewna konstrukcyjnego, które znajdziesz również w naszej ofercie. Poniżej krótko omawiamy dlaczego.
- Jakość materiału – drewno konstrukcyjne powinno być odpowiednio przygotowane i suszone, gdyż wtedy staje się wytrzymałe. Podczas zakupu drewna, zwracamy uwagę na to, czy pochodzi z certyfikowanych źródeł i jest odpowiednio przygotowane do produkcji I-Beams.
- Odporność na grzyby oraz pleśń – dźwigary I-Beams dostępne w naszej ofercie są odpowiednio zabezpieczane przed działaniem pleśni oraz grzybów. Drewno konstrukcyjne w łatwy sposób można zaimpregnować.
Podsumowanie
Dźwigary I-Beams to elementy konstrukcyjne, które znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Ze względu na swoją budowę, są nie tylko wytrzymałe, ale również łatwe w montażu. Wybierając dźwigary I-Beams, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów. W ofercie Dudek Group znajdziesz dźwigary I-Beams wykonane z drewna konstrukcyjnego ze środnikiem z płyty OSB drewnopochodnej. Drewno jest odpowiednio suszone oraz impregnowane, a także pochodzi wyłącznie z certyfikowanych źródeł. Dzięki czemu nasi klienci mają pewność, że otrzymują produkt najwyższej jakości!