Kiedy myć okna przesuwne?

Wiele osób twierdzi, że okna przesuwne należy myć, gdy na zewnątrz jest ładna pogoda. Niestety, nie jest to w pełni prawdą. Nagrzewające, letnie słońce może zbyt szybko wysuszyć płyn z wodą znajdujący się na szybie, co może skutkować nierównomiernym wypolerowaniem powierzchni. Tym samym powstaniem dość szybko kolejnych smug.

Okna przesuwne powinno się czyścić o poranku, gdy przeważa bezchmurne niebo i nie zapowiadają na ten dzień opadów. Warto podejmować się również tej czynności przede wszystkim na wiosnę i w okolicach jesieni, gdy można uzyskać najlepsze efekty polerowania szyby.

Co trzeba przygotować do mycia okien przesuwnych?

Okna przesuwne najczęściej montowane są w balkonach lub też w wysokich, biurowych budynkach, gdzie przesuwanie ich w bok na prowadnicy jest zwyczajnie dużo wygodniejsze. Oprócz tradycyjnych środków czystości przyda się również kilka innych akcesoriów. Warto przygotować:

  • Krzesło, drabinkę – by móc wyczyścić okna u góry,
  • Dwa pojemniki – z czystą wodą do płukania i wodą z detergentem,
  • Ściereczki z mikrofibry – do polerowania,
  • Ściągaczkę gumową do okien,
  • Ręczniki papierowe – do wytarcia zabrudzeń.

Co użyć do mycia okien przesuwnych?

Najrozsądniej jest użyć wody oraz płynu przeznaczonego do czyszczenia okien. Można również wlać do przygotowanego roztworu do czyszczenia nieco płynu do mycia naczyń, pozwoli to pozbyć się tłustych plam na szybie. Niektórzy dolewają do miski również octu spirytusowego.

Na rynku dostępnych jest wiele środków pozwalających dokładnie oczyścić powierzchnię szyby. Warto zatem przetestować i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Trzeba także pamiętać, że jeśli okna przesuwne usytuowane są przy ruchliwej ulicy, na pewno konieczne będzie użycie silniejszego detergentu, który poradzi sobie z mocnymi zabrudzeniami. 

Jak myć okna przesuwne, aby dłużej były czyste i bez smug?

Wiele osób zastanawia się, czy technika mycia okien rzeczywiście wpływa na ich lśniący wygląd. Z jednej strony tak, gdyż warto dobrze wypolerować powierzchnię ściereczką z mikrofibry, która nie pozostawia smug. Sekret błyszczących okien tkwi jednak w glicerynie! 

Już kilka kropel dodanych do płynu z wodą wystarczy, by powierzchnia była piękna i lśniąca. Składnik ten jest delikatnie tłustą substancją, która tworzy na szybie niewidzialną powłokę odpychającą cząsteczki wody i zabrudzenia. Dzięki temu trikowi okna pozostaną o wiele dłużej bez smug.

Jak myć okna przesuwne domowymi sposobami 

Każdy, kto chciałby postawić na mycie swoich okien przesuwnych domowymi sposobami, może stworzyć swój własny detergent! Wystarczy przygotować miskę z ciepłą wodą, dolać nieco octu spirytusowego oraz odrobinę gliceryny.

Jak to zrobić? Trzeba wlać dwie szklanki wody do miski, szklankę octu i pół łyżeczki gliceryny, którą można zakupić, np. w aptece. Roztwór należy dobrze wymieszać. Proporcje dostosowuje się oczywiście do ilości okien znajdujących się w domu, np. podwaja się je lub potraja.

Podsumowanie

Mycie i czyszczenie okien przesuwnych jest naprawdę proste. Wystarczy przygotować kilka akcesoriów i detergenty. Można również stworzyć środki myjące domowymi sposobami. Fakt, że okna te otwierają się poprzez przesunięcie w bok z jednej strony, ułatwia zadanie, z drugiej trzeba uważać nieco podczas czyszczenia ich na zewnątrz. 

Jeśli są to oszklenia ulokowane na wysokich piętrach, rozsądniej wezwać firmę świadczącą usługi prac na wysokościach. 

Spis Treści

Powiązane posty