Okna skandynawskie, nazywane również norweskimi lub szwedzkimi znacząco różnią od modeli Euro stosowanych od lat w polskim budownictwie. Produkty skandynawskie mają nieco odmienną konstrukcję oraz charakterystyczny sposób otwierania — na zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom szczelności przed wiatrem i mrozem, co z kolei wpływa na ograniczenie strat ciepła. Okna skandynawskie są funkcjonalnym i zarazem energooszczędnym wyborem. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć zakup tego typu systemu okiennego.
Czym okna skandynawskie różnią się od innych i jak to wpływa na ich funkcjonalność?
1. Otwieranie na zewnątrz
To główna cecha, która odróżnia okna skandynawskie od okien Euro. Zamiast do wewnątrz, okna są otwierane na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie z pewnością docenią właściciele niewielkich pomieszczeń. Montaż okien skandynawskich pozwala bowiem zaoszczędzić sporo miejsca na parapetach wewnętrznych czy w pobliżu okien, zwiększając możliwości aranżacji wnętrza.
2. Obrót o 180°
Specyficzna budowa okien skandynawskich sprawia, że można je obracać w pionie lub poziomie aż o 180°! Nie ma więc najmniejszego problemu z dotarciem do zewnętrznej części okna, co oczywiście ułatwia konserwację i mycie.
3. Szczelność i solidność
Okna, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą ze Skandynawii, czyli regionu, w którym panują naprawdę surowe warunki. System musi więc być trwały i odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Okna skandynawskie, dzięki wysokiej szczelności zapewniają wysoki stopień izolacji, chroniąc wnętrze budynku przed silnym wiatrem i niskimi temperaturami. Stanowią więc idealny wybór dla właścicieli budynków energooszczędnych i pasywnych. Dzięki wspomnianej szczelności okna świetnie tłumią także wszelkie dźwięki z zewnątrz (szacuje się, że zmniejszają hałasy nawet o 1/3).
4. Minimalistyczna estetyka
Okna skandynawskie wpływają również na estetykę domu lub mieszkania. Ramy są najczęściej wykonane z naturalnego drewna, które idealnie współgra z każdym stylem wykańczanego budynku. Polacy pokochali styl skandynawski właśnie za prostotę i wykorzystanie naturalnych materiałów.
Dla kogo okna skandynawskie okażą się korzystną inwestycją?
Okna skandynawskie można zamontować w każdym budynku — w mieszkaniach, domach jednorodzinnych oraz obiektach biurowych i usługowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w miejscach, w których panują trudne warunki atmosferyczne. W Polsce będą to głównie miejscowości położone w górach oraz na wybrzeżu. Ponadto okna skandynawskie to doskonały wybór dla właścicieli domów zlokalizowanych na otwartych przestrzeniach, a także mieszkań położonych na najwyższych piętrach w blokach. W obu przypadkach wewnątrz mocno odczuwa się silne podmuchy wiatru i często dochodzi do rozszczelnień systemów okiennych.
Podsumowanie
Okna skandynawskie, dzięki swojej funkcjonalności i wyjątkowej estetyce wykonania stanowią idealne uzupełnienie nowoczesnych, energooszczędnych projektów budowlanych. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że są to produkty niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Skandynawskie systemy okienne zapewniają również wysoką izolację termiczną i akustyczną, podnosząc komfort domowników.