Wybór odpowiednich dwuteowników do Twojego projektu

Wysoka jakość materiałów budowlanych i ich dobór do wymagań planowanego projektu, mają wpływ na sukces i trwałość gotowego projektu. Jednym z istotnych elementów konstrukcji są belki dwuteowe. Jak dobrać dwuteowniki do projektu budowlanego? Sprawdź najważniejsze kryteria wyboru!

Czym są dwuteowniki?

Dwuteowniki, określane także jako belki dwuteowe, charakteryzują się przekrojem poprzecznym, przypominającym kształt dwóch liter „T” zetkniętych z sobą u dołu. To elementy konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Mimo niewielkich wymiarów i małej wagi własnej, dwuteowniki wytrzymują wysokie obciążenia. Dzięki temu wykorzystuje się je m.in. do budowy mostów, dźwigarów, jako dźwigary dachowe i elementy konstrukcji ścian w konstrukcjach komercyjnych i mieszkalnych.

Rodzaje dwuteowników i ich zastosowanie

Belki dwuteowe produkuje się z drewna lub stali. Można podzielić je według wymiarów, z tego względu rozróżnia się:

  • dwuteowniki szerokostopowe – posiadają szersze półki, przez co zapewniają większą stabilność w konstrukcjach. Zalicza się do nich belki dwuteowe HEA, HEB i HEM o wymiarach od od 90/100/5/8 do 180/180/8.5/14. Wśród dwuteowników szerokostopowych dostępne są dwuteowniki lekkie, normalne i ciężkie;
  • dwuteowniki standardowe (IPN) – są to najczęściej stosowane dwuteowniki, idealne do zastosowań, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość i sztywność, np. w budowie mostów czy dachów. Ich wymiary określa norma DIN 1025;
  • dwuteowniki europejskie typu I (IPE) – tego typu belki dwuteowe są wykorzystywane głównie w sektorze przemysłowym, stosuje się je m.in. do budowy ciężkich maszyn. Wymiary dwuteowników europejskich osiągają od 80/46/3.8/5.2 do 240/120/10/12.

Jak wybrać odpowiednie dwuteowniki?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych dwuteowników, weź pod uwagę wymagania i obciążenia, z jakimi musi poradzić sobie gotowa konstrukcja. Odpowiednio dobrane belki dwuteowe zapewnią wysoką trwałość i bezpieczeństwo budynku. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru dwuteowników?

  • Przeznaczenie dwuteowników

Dwuteowniki możesz wykorzystać m.in. w konstrukcjach ścian, dachów i podłóg. Zastanów się, do czego potrzebujesz elementów i jakie zadanie powinny spełniać. Czy możesz zastosować dwuteowniki drewniane, by wzmocnić ściany w domu jednorodzinnym, czy może Twój projekt wymaga zastosowania belek stalowych? Przykładowo, belki I-Beams produkowane przez firmę Dudek Group doskonale sprawdzają się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym.

  • Obciążenie konstrukcji

Jak najdokładniej oszacuj rodzaj i wielkość obciążenia, jakie będzie musiała wytrzymać gotowa konstrukcja. Dwuteowniki są dostępne w różnych wymiarach, co wpływa na ich wytrzymałość oraz trwałość projektu budowlanego. Wybierz taki rozmiar belek, by odpowiednio wzmocnić np. podłogę lub dach i zagwarantować stabilność konstrukcji.

  • Odporność na warunki zewnętrzne

Zwróć uwagę także na lokalizację projektu i mikroklimat panujący w najbliższym otoczeniu. Dwuteowniki powinny wytrzymać niekorzystne warunki pogodowe, jak np. silne wiatry i burze, częste opady atmosferyczne czy znaczne wahania temperatur. Dwuteowniki można pokryć specjalnymi preparatami, dzięki którym będą one w mniejszym stopniu narażone na wilgoć. Belki Dudek I-Beams mogą być dodatkowo wypełnione izolacją, dzięki czemu zapewnią odpowiednie warunki termiczne wewnątrz budynków.

  • Koszt zakupu

Pamiętaj, że najtańsze rozwiązanie nie zawsze się opłaca, szczególnie w dłuższej perspektywie. Dwuteowniki zbyt niskiej jakości mogą po pewnym czasie wymagać kosztownych napraw lub wymiany. Bezpieczniej jest zainwestować w droższe, lecz trwalsze belki dwuteowe, które zapewnią również większe bezpieczeństwo podczas korzystania z konstrukcji.

Podsumowanie

W przypadku zakupu dwuteowników warto kierować się nie tylko ich ceną, ale przede wszystkim ich parametrami, które wpływają na bezpieczeństwo i trwałość gotowej konstrukcji. Należy zwrócić uwagę m.in. na materiał wykonania dwuteowników, ich wytrzymałość i budowę, a także na wyzwania, z jakimi będą musiały sobie poradzić.

Spis Treści

Powiązane posty