okna-skandynawskie-co-je-wyroznia

Okna skandynawskie – co je wyróżnia?

Styl skandynawski zjednuje sobie coraz większe grono fanów. Oprócz dodatków do wnętrz czy aranżacji inspirowanych Skandynawią, można wprowadzić do swojego domu lub mieszkania również okna skandynawskie. Co je wyróżnia spośród tradycyjnych okien? Poznaj charakterystyczne cechy okien skandynawskich i możliwości ich zastosowania w Twoim domu.

Czym są okna skandynawskie?

Okna skandynawskie wywodzą się z zimnych regionów, gdzie długość dnia w zimie jest znacznie krótsza, a dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Główne cele skandynawskich okien to jak najlepsza izolacja wnętrz przed zimnem, zapobieganie utracie ciepła z budynków oraz wpuszczenie jak największej ilości światła do wnętrza.

Inne nazwy okien skandynawskich to okna szwedzkie lub norweskie.

Co wyróżnia okna skandynawskie?

Choć na pierwszy rzut oka okna skandynawskie nie różnią się za bardzo od tradycyjnych okien stosowanych w Polsce, to funkcjonują w zupełnie inny sposób.

  • Sposób otwierania okien

Najbardziej charakterystyczną cechą okien skandynawskich jest odmienny sposób ich otwierania. W przeciwieństwie do okien Euro otwieranych do wewnątrz budynków, okna skandynawskie otwierają się na zewnątrz. Ta cecha pozwala w pełni wykorzystać wewnętrzne parapety i zwiększyć ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniach.

  • Możliwość obracania otwartych części okiennych

Dzięki wyjątkowej budowie, okna skandynawskie można po otwarciu obracać wokół własnej osi aż do 180 stopni. Rozwiązanie ułatwia czyszczenie okien oraz ich konserwację.

  • Zwiększony stopień izolacji termicznej

Skandynawskie okna cechują się wyższym stopniem szczelności niż tradycyjne okna europejskie. Świetnie izolują budynki od mrozów, wiatru i niekorzystynych warunków atmosferycznych oraz redukują utratę ciepła z wnętrz budynków.

  • Zwiększona ilość światła dziennego 

Ze względu na specyficzny klimat i krótkie dni w zimie, skandynawskie okna są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować ilość wpadającego światła naturalnego do wnętrz budynków. Okna są często bardzo duże, nieraz sięgają od podłogi do sufitu.

  • Prosta, lecz trwała konstrukcja

Ze względu na surowe warunki panujące w Skandynawii, okna muszą być trwałe i odporne na silne wiatry, zacinający deszcz czy duże opady śniegu. Ramy okienne są wzmocnione od zewnętrznej strony specjalnymi nakładkami, które zwiększają wytrzymałość okien. Styl skandynawski znany jest z minimalizmu i prostoty, a okna skandynawskie odzwierciedlają tę filozofię. 

Czy warto zdecydować się na okna skandynawskie?

Nie da się zaprzeczyć, że skandynawskie okna wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz zewnętrznym sposobem otwierania. Duża powierzchnia okien pozwala doświetlić pomieszczenia naturalnym światłem, nie powodując przy tym strat cieplnych. Okna skandynawskie doskonale izolują od zimna, a to wpływa na zmniejszone rachunki za ogrzewanie domu. 

Otwieranie okien do zewnątrz sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach i pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Domownicy mogą zagospodarować również wewnętrzne parapety, z których już nic nie spadnie podczas otwierania okien. 

Jednak taki sposób działania okien skandynawskich może nie sprawdzić się np. w przypadku małych dzieci lub zwierząt domowych. W takich sytuacjach warto wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia przy oknach, by uniknąć nieszczęśliwych wypadków (np. wypadnięcie z okna na piętrze).

Podsumowanie

Ze względu na specyficzne cechy, okna skandynawskie przypadną do gustu nie tylko miłośnikom minimalizmu i praktycznych rozwiązań. Łatwy sposób czyszczenia oraz konserwacji przez otwieranie okien na zewnątrz, większa ilość światła dziennego we wnętrzach i świetne zdolności izolacyjne przemawiają za tym, by wypróbować rozwiązanie w swoim domu. Skandynawskie okna będą nie tylko pięknie wyglądać, lecz pozwolą zaoszczędzić na wydatkach za ogrzewanie i oświetlanie pomieszczeń.

Zamów montaż okien lub drzwi już teraz