Dom szkieletowy – zalety

Domy szkieletowe z roku na rok cieszą się większą popularnością. Zwolennicy tego rozwiązania zwracają szczególną uwagę na ekologię i energooszczędność, które są niezwykle ważne w czasach rosnącej świadomości ekologicznej. To nie jedyne zalety domów szkieletowych. Jakie są ich najważniejsze plusy? Dlaczego warto rozważyć budowę takiego budynku?

Czym jest dom szkieletowy?

Domy szkieletowe to budynki, których podstawowym surowcem budulcowym jest drewno. Konstrukcję stanowi szkielet z drewna, który jest wypełniany materiałem usztywniającym (np. płytami OSB) oraz izolacją termiczną, czyli:

 • wełną mineralną,
 • membraną wiatroizolacyjną,
 • folią paroizoacyjną.

Najczęściej cała elewacja domu szkieletowego wykonywana jest z drewna. Istnieje jednak możliwość otynkowania zewnętrznych ścian i pomalowania ich na wybrany kolor po to, by nadać budynkowi oryginalnego wyglądu. Na takie rozwiązanie decydują się również osoby, którym zależy na szybszym wybudowaniu domu bądź na zachowaniu spójności architektonicznej z okolicznym budownictwem.

Domy szkieletowe dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, które różnią się pod kątem konstrukcyjnym. Są to domy:

 • kanadyjskie,
 • skandynawskie,
 • niemieckie.

Jakie są zalety domu szkieletowego?

Domy szkieletowe mają niewątpliwie wiele zalet. Jednym z najważniejszych plusów jest szybkość oddania gotowego budynku do użytku. Całą konstrukcję można postawić w ciągu zaledwie 3-4 miesięcy. Decydując się na prefabrykaty, prace budowlane mogą zostać ukończone nawet o wiele szybciej.

Szkielet domu jest lekki, co znacznie ułatwia i usprawnia prace budowlane. Również budowa fundamentów jest o wiele prostsza niż w przypadku budynków murowanych. Krótki czas stawiania domu przekłada się na mniejsze zużycie prądu i wody oraz na oszczędności związane z niedużym zapotrzebowaniem (w stosunku do tradycyjnej technologii) sprzętu budowlanego czy transportowego.

Właściwe użytkowanie i dbanie o dom szkieletowy pozwala cieszyć się przez bardzo długi czas jego żywotnością. Warto jednak pamiętać o szczelnej termoizolacji budynku i doborze wysokiej jakości surowca. Drewno powinno być dokładnie wyselekcjonowane, ponieważ wysuszone w odpowiedniej temperaturze zostanie pozbawione grzybów, zarodników pleśni oraz larw owadów.

Ponadto dom szkieletowy bardzo szybko się nagrzewa, co umożliwia zaoszczędzenie energii w okresie jesienno-zimowym, może być w ogromnej mierze prefabrykowany, wybudowany na obszarze o dużym spadku terenu, istnieje również możliwość jego przebudowy czy rozbudowy.

Kiedy można budować dom szkieletowy?

Konstrukcję domu szkieletowego można postawić o dowolnej porze roku, nie tylko wiosną. Większość przeprowadzanych prac nie wymaga określonej temperatury lub warunków pogodowych, zatem nie trzeba się obawiać, że budowa przedłuży się na okres jesienny.

Jak wygląda ogrzewanie domu szkieletowego?

Szkielet domu wypełniany jest wełną mineralną, dzięki czemu pomieszczenia można nagrzać o wiele szybciej niż w przypadku budynków murowanych. Aby dodatkowo poprawić szczelność, należy zastosować folię wiatroizolacyjną i paroizolacyjną. Warto także zdecydować się na wentylację z rekuperatorem, ponieważ umożliwia on odzyskanie ciepła z wentylowanego wnętrza.

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Koszt budowy domu szkieletowego jest zależny od wielu czynników, takich jak:

 • powierzchnia domu i liczba kondygnacji,
 • rodzaj dachu,
 • instalacja elektryczna, gazowa,
 • ceny materiałów,
 • koszt pracy ekipy budowlanej.

Zanim przystąpi się do budowy, należy wykonać projekt, którego cena oscyluje wokół 2-4 tysięcy zł. Sam koszt domu w stanie surowym może wynosić około 250 tysięcy zł, natomiast w deweloperskim około 350 tysięcy zł. Nie wolno także zapomnieć o wykończeniu budynku, którego koszt będzie się różnił w zależności od indywidualnych preferencji.

Spis Treści

Powiązane posty