Okna nieotwierane – jakie są ich zastosowania i dlaczego warto je zamontować?

Okna nieotwierane coraz częściej stanowią element projektowy w nowoczesnym budownictwie. Oprócz estetycznego wyglądu gwarantują one także świetną izolację domu lub biura. Okna nieotwierane warto wykorzystać w konstrukcjach, w których tradycyjne okna mogłyby pogorszyć efektywność energetyczną budynku. Jakie są zalety okien nieotwieranych i w jakich miejscach można je zastosować?

Dlaczego warto zainstalować okna nieotwierane?

Nieotwierane okna, nazywane także oknami typu Fix, można wykorzystać zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Ich instalacja oferuje użytkownikom wiele korzyści, takich jak:

 • Świetna izolacja

Brak ruchomych części w oknach skutkuje lepszym uszczelnieniem budynku, a to zmniejsza straty cieplne oraz przyczynia się do obniżenia kosztów za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Z tego względu okna nieotwierane warto wykorzystać w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

 • Wysoki stopień bezpieczeństwa

Okna, których nie można otworzyć, są trudniejsze do sforsowania. Wykorzystanie nieotwieranych okien wpływa na większe bezpieczeństwo domowników.

 • Prosty design okien

Okna nieotwierane charakteryzują się prostą konstrukcją, która doskonale komponuje się z budynkami urządzonymi w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Design okien nie wpływa negatywnie na wygląd konstrukcji.

 • Redukcja hałasu

Dzięki doskonałej izolacji akustycznej, okna nieotwierane skutecznie blokują hałasy dochodzące z zewnątrz budynków. Ma to ogromne znaczenie w gęsto zabudowanych lub hałaśliwych obszarach, takich jak centra miast czy strefy przemysłowe.

 • Niskie wymagania konserwacyjne

Brak mechanizmów otwierających i zamykających okna sprawia, że nie wymagają one konserwacji. Również z tego względu okna nieotwierane są mniej podatne na uszkodzenia i o wiele łatwiej jest utrzymać je w bardzo dobrym stanie.

 • Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Okna nieotwierane sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Brak ruchomych skrzydeł i wystających klamek sprawia, że okna nie zabierają cennej przestrzeni.

Gdzie zastosować okna nieotwierane?

Okna typu Fix sprawdzą się szczególnie dobrze w:

 • wysokich budynkach biurowych i mieszkalnych,
 • obiektach użyteczności publicznej, np. w szpitalach, szkołach i bibliotekach,
 • mieszkaniach zlokalizowanych przy ruchliwych i głośnych ulicach,
 • nowoczesnych domach pasywnych,
 • budynkach zlokalizowanych w strefach narażonych na działanie ekstremalnych warunków pogodowych, jak silne wiatry, huragany czy częste burze,
 • atriach i wewnętrznych ogrodach zimowych,
 • sklepach i przestrzeniach komercyjnych jako okna frontowe.

Podsumowanie

Okna nieotwierane zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną, z tego względu warto zamontować je w budynkach energooszczędnych, domach zlokalizowanych w gwarnych centrach miast oraz w wysokim budownictwie. Okna typu Fix zapewnią wysoki stopień bezpieczeństwa pracowników oraz użytkowników takich placówek, jak szkoły i szpitale. Prosta konstrukcja okien sprawia, że można wykorzystać je zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych obiektach.

Spis Treści

Powiązane posty