Drzwi pasywne – co warto o nich wiedzieć?

We współczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na ekologię oraz rozwiązania energooszczędne. Pod tym względem drzwi pasywne spełniają oczekiwania zarówno firm budowlanych i projektantów, jak i użytkowników. Zapewniają one izolację termiczną budynków i są wykorzystywane w projektowaniu domów pasywnych oraz energooszczędnych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o drzwiach pasywnych!

Czym są drzwi pasywne?

Specjalna konstrukcja drzwi pasywnych sprawia, że straty cieplne w budynkach są ograniczone do minimum. Ich budowa pozwala na maksymalną oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu termicznego mieszkańcom. Drzwi pasywne cechują się wysokim stopniem izolacji termicznej, szczelnością oraz trwałością. 

Wymienione właściwości odgrywają istotną rolę w kontekście budownictwa pasywnego, gdzie podstawowym założeniem jest redukcja potrzeb energetycznych domu do minimum i ograniczenie negatywnego wpływu na naturalne środowisko.

Jak są zbudowane drzwi pasywne?

W konstrukcji drzwi pasywnych stosuje się materiały izolacyjne wysokiej jakości, a produkcja opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych technologii. W drzwiach pasywnych wykorzystuje się m.in. wielowarstwowe uszczelki, które gwarantują wysoką szczelność i zapobiegają przeciągom czy przenikaniu wilgoci do wnętrz, a także rdzenie izolacyjne z materiałów o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Wyprodukowane w ten sposób drzwi skutecznie umożliwiają utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Właściwości drzwi pasywnych

  • Oszczędność energii

Wykorzystanie drzwi pasywnych we współczesnym budownictwie pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń. Drzwi pasywne minimalizują utratę ciepła zimą i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz latem, a to wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na energię.

  • Komfort termiczny

Zachowanie stabilnej temperatury wewnątrz budynku, niezależnie od warunków panujących na świeżym powietrzu, jest jednym z największych atutów drzwi pasywnych. Ciepło wewnątrz pomieszczeń jest równomiernie rozprowadzane, nie powstają też przeciągi.

  • Redukcja hałasu

Kolejną zaletą drzwi pasywnych jest znakomita izolacyjność akustyczna. Drzwi skutecznie tłumią dźwięki z zewnątrz, co jest nieocenione w przypadku domów położonych w hałaśliwych obszarach miejskich lub blisko ruchliwych ulic.

  • Pozytywny wpływ na środowisko

Unikalne zdolności drzwi pasywnych przyczyniają się do ochrony przyrody. Zmniejszone zużycie energii przekłada się na redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. 

  • Trwałość i bezpieczeństwo

Drzwi pasywne są projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów sprawia, że drzwi są odporne na działanie warunków atmosferycznych i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. 

Podsumowanie

Drzwi pasywne stosuje się w projektach domów energooszczędnych i ekologicznych. Budynki z zamontowanymi drzwiami pasywnymi mają niższe zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Również mieszkańcy odczuwają większy komfort termiczny, nie skarżą się na przeciągi czy hałasy dobiegające z zewnątrz. Specjalna konstrukcja oraz zastosowanie wytrzymałych materiałów sprawia, że drzwi pasywne zapewniają użytkownikom wysoki stopień bezpieczeństwa, stanowią również solidne rozwiązanie na wiele lat.

Spis Treści

Powiązane posty