Wybór drzwi wewnętrznych przyprawia o zawrót głowy. Dostępne są modele w wielu kolorach, z przeszkleniami i bez, w szerokim przedziale cenowym. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym przeprowadzimy Cię – krok po kroku, przez proces wybierania drzwi wewnętrznych.
Jak wybrać drzwi wewnętrzne?
Wybierając drzwi wewnętrzne, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Przejdźmy do szczegółów.
- 1. Drzwi przylgowe vs. drzwi bezprzylgowe
Jednym z pierwszych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać, jest to czy szukamy modeli przylgowych, czy bezprzylgowych. Przy drzwiach przylgowych do czynienia mamy z przylgą ‒ po zamknięciu fragment skrzydła nachodzi na ościeżnicę. Przy drzwiach bezprzylgowych skrzydło, po zamknięciu, tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Po zamknięciu drzwi bezprzylgowych zawiasy nie są widoczne, są natomiast widoczne po otwarciu skrzydła ‒ z odwrotną sytuacją mamy do czynienia przy drzwiach z przylgą.
- 2. Drzwi prawe vs. drzwi lewe
Warto zastanowić się nad kierunkiem otwierania drzwi, dopasować go między innymi do sposobu rozmieszczenia włączników światła (włącznik światła za skrzydłem drzwiowym nie jest wygodnym rozwiązaniem), jak również do innych elementów wystroju, na przykład okien bądź mebli. Drzwi prawe mają zawiasy umieszczone po prawej stronie, otwierają się więc odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Drzwi lewe zawiasy mają po lewej stronie i otwierają się zgodnie ze wskazówkami zegara.
- 3. Materiał
Kolejna sprawa to materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi. Do wyboru mamy drzwi drewniane, wykonane z płyt drewnopochodnych, z tworzyw sztucznych, z płyt wiórowych MDF (Medium Density Fibreboard) lub HDF (High Density Fibreboard). Od rodzaju materiału uzależnione są nie tylko design drzwi, ale również odporność na uszkodzenia i zniekształcenia, a co za tym idzie, żywotność.
- 4. Typ drzwi – rozwierne, harmonijkowe, przesuwne
Rozwierne ‒ czyli najbardziej klasyczne, a może drzwi harmonijkowe lub przesuwne ‒ idealne, jeśli chcemy zaoszczędzić nieco przestrzeni. Typ drzwi to kolejna z kwestii, którą warto dokładnie przemyśleć.
- 5. Typ ościeżnicy
W zależności od preferencji zakupić możemy ościeżnicę regulowaną bądź stałą. Jaka jest różnica pomiędzy wymienionymi modelami? Ościeżnice regulowane możemy idealnie dopasować do otworu drzwiowego. Ościeżnice stałe to modele o stałej konstrukcji, sprawdzające się w przypadku ścian o standardowej grubości. Lepsze efekty wizualne otrzymamy, montując ościeżnicę regulowaną.
- 6. Typ pomieszczenia pełne lub z przeszkleniami
Wśród listy rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę, nie możemy pominąć miejsca montażu. Skrzydło drzwi z licznymi przeszkleniami raczej nie sprawdzi się w sypialni. Dostające się przez przeszklenia światło, na przykład z korytarza, utrudni odpoczynek i zaburzy sen. Jeśli chodzi o drzwi do łazienki, możemy skusić się na model z niewielkimi przeszkleniami.
- 7. Design
Niezmiernie ważny jest także design. Drzwi muszą pasować do wnętrz, stylu danego pomieszczenia. Wybrać możemy klasyczne białe drzwi, drzwi w odcieniach brązu, z usłojeniem drewna, z przeszkleniami, ze zdobieniami lub bez.
Podsumowanie
Kupując drzwi do domu lub mieszkania, powinniśmy skoncentrować się na takich kwestiach, jak materiał – dostępne są modele z drewna, z płyty MDF, HDF, z tworzyw sztucznych. Kolejne ważne parametry to kierunek otwierania skrzydła, przylga lub brak przylgi, a także design – w końcu drzwi muszą pasować do wnętrza i doskonale się prezentować.
Powodzenia!