Dźwigary I-beams

Dźwigary I-beams znajdują szerokie zastosowanie w budowie budynków energooszczędnych i domów pasywnych. Używane zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i szkieletowym, mogą służyć jako słupy ścian, dźwigary stropowe lub krokwie. Czym właściwie są dźwigary Dudek? Przy realizacji jakich projektów warto zdecydować się na ich zamówienie? Poniżej przyjrzymy się ich budowie, parametrom i możliwościom, jakie niesie ze sobą ich wykorzystanie.

Czym są dźwigary I-beams?

Dźwigary I-beams powstały przez połączenie dwóch półek drewnianych o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Do ich zespolenia użyto środnika, wykonanego z płyty OSB. Stworzenie drewnianej belki dwuteowej, idealnej do budowy domów pasywnych i budynków energooszczędnych, jest wynikiem długoletniego doświadczenia w obróbce drewna.

Dźwigary drewniane jako słupy ścian

Dzięki zastosowaniu przekroju dwuteowego, belki Dudek I-beams sprawdzają się świetnie jako słupy ścian. Taka konstrukcja powoduje praktycznie zupełne wyeliminowanie problemu mostków termicznych. Wykorzystanie do budowy drewna konstrukcyjnego, posiadającego wysokie parametry izolacyjne sprawia, że dźwigary I-beams są szczególnie rekomendowane do domów energooszczędnych. Przyczyniają się bowiem w znacznym stopniu do utrzymania maksimum ciepła wewnątrz budynku, minimalizując tym samym rachunki za ogrzewanie.
Wykonanie ścian z użyciem dźwigarów I-beams pozwala na stworzenie dowolnego typu elewacji. Poza często stosowanym sidingiem czy balami drewna, dom można wykończyć również tynkiem tradycyjnym lub cegłą klinkierową.

Użycie belek Dudek I-beams do budowy stropów

Z użyciem dźwigarów I-beams z powodzeniem można wykonywać stropy w budynkach mieszkalnych. Wysoka jakość materiałów pozwala uniknąć uginania się belek, którego następstwem jest zwykle pękanie sufitu w miejscu połączenia płyt kartonowo-gipsowych. Eliminując odchyłki wymiarowe, unikamy też uciążliwego w codziennym funkcjonowaniu skrzypienia podłogi.
Dobierając odpowiednio warstwy stropu, pozostawiamy sobie możliwość wykończenia podłogi dowolnymi materiałami. Zastosowanie znajdą tu panele podłogowe, płytki ceramiczne oraz każde inne rozwiązanie zgodne z wymaganiami klienta.

Dźwigary I-beams jako element konstrukcji dachu

Zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i w domach jednorodzinnych, do budowy dachów można wykorzystać belki Dudek I-beams. Niewielki ciężar, w połączeniu z wytrzymałością porównywalną z litym drewnem, pozwalają na ich użycie w różnych typach dachów, takich jak dachy kopertowe, płaskie, jedno- i dwuspadowe. Znaczną przewagę nad tradycyjnymi krokwiami o prostokątnym przekroju zyskują dzięki wysokiemu poziomowi izolacyjności. Jednocześnie pozwalają one na użycie dowolnych materiałów wykończeniowych, od papy, przez dachówkę ceramiczną lub betonową, aż po blachodachówkę.
Decydując się na zamówienie dźwigarów drewnianych I-beams, zyskujesz pewność, że Twój dom będzie bezpieczny, ciepły i zbudowany na solidnych podstawach.

Spis Treści

Powiązane posty