Jak czyścić okna pionowe? 

Okna pionowe wyróżnia większa płaszczyzna przeszklenia, dlatego mogą być wyzwaniem w czyszczeniu. Wymagają one regularnego odświeżania częściej niż klasyczne wersje, ponieważ stanowią sporą część aranżacji i łatwiej dopatrzyć się na nich zanieczyszczeń. Poznaj sprawdzone metody, na perfekcyjny wygląd pionowych okien.

Niezbędne produkty do czyszczenia pionowych okien

Mycie samą wodą z kranu to nie najlepszy pomysł, ponieważ jest ona zbyt twarda i może na szkle pozostawiać osad. Dobrym rozwiązaniem będzie czyszczenie okien pionowych wodą zdemineralizowaną. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest mycie z dodatkiem octu. Wystarczy wlać ocet do spryskiwacza oraz dodać nieco zdemineralizowanej wody – w proporcjach 4 jednostki octu na 1 jednostkę wody. Taka mikstura zapewni skuteczność równą zaawansowanym środkom do czyszczenia.

Jeśli wybierasz gotowe preparaty do czyszczenia okien, niech to będą środki, które rozpuszczają brud i tłuszcz, nie pozostawiając smug. Zwykle są to skoncentrowane płyny, które rozcieńcza się wodą. Unikaj takich, które zawierają sole i minerały, ponieważ pozostawiają nieestetyczne smugi na szkle. 

Do wyczyszczenia pionowych okien będziesz ponadto potrzebować:

  • spryskiwacza – jest przydatny do nanoszenia preparatu myjącego na okno; wybierz model z regulowanym strumieniem, aby dostosować ilość płynu do potrzeb,
  • ściereczkę, gąbkę lub szmatkę – aplikują i rozprowadzają płyn po powierzchni pionowego okna; najlepiej, gdy są wykonane z mikrofibry, która dobrze wchłania wodę i nie pozostawia smug,
  • skrobaka do okien – model z miękką gumową krawędzią pomaga usunąć nadmiar płynu z okna bez ryzyka zarysowania szkła,
  • starą gazetę lub ręcznik papierowy – po usunięciu nadmiaru płynu, wytrzyj pionowe okno starą gazetą lub ręcznikiem papierowym, aby usunąć resztki wilgoci i dobrze wypolerować transparentną powierzchnię,
  • rękawice ochronne – jeśli używasz skoncentrowanych środków czystości, zawsze pamiętaj o ochronie skóry; rękawice ochronne zabezpieczą Twoje ręce przed agresywnymi składnikami chemicznymi,
  • drabinę lub kij teleskopowy – w przypadku bardzo wysokich okien pionowych możesz potrzebować drabiny lub kija teleskopowego z nasadką do mycia okien.

Pionowe okna możesz wyczyścić również za pomocą myjek ciśnieniowych, które stosują silny strumień wody. Są one szczególnie skuteczne przy usuwaniu mocnych zabrudzeń na zewnątrz, choć należy uważać, aby nie uszkodzić szkła lub ram okiennych. 

Sprawdzi się także parownica do okien lub robot – nowoczesne urządzenie, które automatyzuje proces czyszczenia. Produkt przysysa się do powierzchni szkła i porusza się po nim, usuwając brud. Roboty są szczególnie przydatne do czyszczenia bardzo dużych lub wysoko umieszczonych okien pionowych.

W jaki sposób czyścić okna pionowe?

Zacznij od przetarcia okna suchą szmatką lub miotełką, aby usunąć luźny kurz i brud. Potem nasącz gąbkę lub ściereczkę w przygotowanym płynie do mycia okien pionowych, lub użyj gotowego rozpylacza. Wyczyść szklaną powierzchnię, zaczynając od góry i schodząc w dół. Następnie czystą wodą dokładnie spłucz okno i usuń z niego resztki środka myjącego oraz rozpuszczony brud. 

Użyj skrobaka do okien, aby usunąć nadmiar wody, przesuwając go również od góry do dołu. Pamiętaj, aby po każdym pociągnięciu wycierać ostrze, aby uniknąć pozostawiania smug. Na koniec użyj papierowego ręcznika, suchej szmatki lub starej gazety, aby wytrzeć dokładnie okno i nadać mu wyjątkowego połysku. 

Czyszczenie okien pionowych – cenne wskazówki 

Najlepiej jest czyścić okna w pochmurny dzień. Bezpośrednie słońce może powodować szybkie wysychanie wody i preparatów na szybie, co prowadzi do powstawania smug. 

Jeśli okno jest bardzo brudne, możesz dodać do wody trochę soku z cytryny, co pomoże w rozpuszczeniu tłuszczu i brudu. Pamiętaj o bezpieczeństwie, dlatego gdy Twoje okna pionowe są na wysokości, której nie jesteś w stanie bezpiecznie osiągnąć, rozważ zatrudnienie profesjonalnej firmy do mycia okien.

Podsumowanie 

Dzięki dużym przeszkleniom możesz podziwiać znajdujące się za oknem krajobrazy, a do wnętrza dociera znacznie więcej światła, korzystnie wpływając na Twoje samopoczucie. Poza tym duże okna pionowe według współczesnych trendów po prostu wyglądają elegancko, dlatego dbaj o to, by zawsze prezentowały się nieskazitelnie. Wyżej wymienione wskazówki pomogą Ci w czyszczeniu okien pionowych, które otworzą Twoją domową przestrzeń i podkreślą czystość wnętrza swoją transparentną, idealnie czystą powłoką.

Spis Treści

Powiązane posty