JAK DBAĆ O OKNA HARMONIJKOWE?

Okna harmonijkowe, mimo nieco większej popularności wśród naszych zachodnich sąsiadów, zyskują coraz większe zainteresowanie także w Polsce. Dawniej wykonywane z niskiej jakości materiałów i nieszczęśliwie okryte złą sławą, innowacyjnym podejściem podbijają dziś serca dekoratorów. O ich wyjątkowych zaletach przekonujemy się już od wielu lat, ale wciąż niejednoznaczne okazują się metody czyszczenia i odświeżania tego rodzaju konstrukcji. Jak prawidłowo zadbać o pielęgnację okien harmonijkowych? Rozwiewamy wątpliwości!

Rodzaje okien harmonijkowych

Sposób pielęgnacji okien harmonijkowych należy dobrać na podstawie ich rodzaju. W zależności od materiału z jakiego zostały wykonane oraz ewentualnych dodatków, wyróżniamy tutaj następujące pozycje:

  • modele drewniane
  • modele drewnopodobne
  • modele wykonane z tworzywa sztucznego

Pielęgnacja okien harmonijkowych

Niewielkie zabrudzenia okien harmonijkowych, usuwamy zawsze z użyciem wody i suchej lub wilgotnej ściereczki, natomiast okresowe, bardziej skrupulatne czyszczenie pozostawiamy sprawdzonym środkom do pielęgnacji, których wybór i zastosowanie uzależniamy od rodzaju okien.

Modele wykonane z tworzywa sztucznego

Najczęściej wybierane, modele wykonane z tworzywa sztucznego najlepiej pielęgnować z użyciem preparatów przystosowanych do tego typu nawierzchni. Doskonale sprawdzają się mleczka do czyszczenia elementów wykonanych z PCV, a także płyny do czyszczenia uszczelek, czy oleje do konserwacji okuć. Ważne, aby w przypadku mleczka czyszczącego, stosować środki o odczynie neutralnym, w celu uniknięcia uszkodzeń profili okien. Konserwacja okuć wymaga pewnej wiedzy na temat umiejscowienia odpowiednich otworów, dlatego tę czynność wygodniej jest pozostawić specjalistom. Inaczej przy pielęgnacji uszczelek; przed zastosowaniem płynu do czyszczenia, wystarczy przetrzeć uszczelki wilgotną ściereczką.

Modele wykonane z drewna

Wspaniałe walory estetyczne oraz trwałość drewna, niezmiennie od setek lat, stawia ten materiał wśród najbardziej cenionych na rynku. W przypadku, gdy okna zawierają szklane elementy, myjąc szyby, musimy wybrać detergent specjalnie do tego przeznaczony, (pozbawiony amoniaku i innych substancji żrących!). Drewniane okna czyścimy 2 do 3 razy w roku. Przed każdym takim zabiegiem, w pierwszej kolejności usuwamy kurz i drobne zabrudzenia z drewnianych ram. Używamy w tym celu miękkich, wykonanych z naturalnych materiałów tkanin, np. bawełny. Następnie przechodzimy do pielęgnacji ram; stosujemy specjalne środki przeznaczone do czyszczenia drewna lub płyn do naczyń z dodatkiem odrobiny wody. Uszczelki i okucia konserwujemy analogicznie do okien plastikowych, ponownie unikając tylko żrących preparatów.

Modele drewnopodobne

Ekonomiczny zamiennik drewna stanowią okna wykonane z materiałów drewnopodobnych, takich jak PCV w drewnianej okleinie. Modele te potrafią zastąpić każdy gatunek drewna i pozostają przy tym niezwykle trudne do odróżnienia. Nie wymagają też specjalistycznej konserwacji; czyszczenie ogranicza się do zastosowania płynu do ram okleinowych i płynu do czyszczenia uszczelek. Okucia tak jak w przypadku okien plastikowych, czyścimy z użyciem specjalnych olejów lub pozostawiamy te działania fachowcom.

Podsumowanie

Czyszczenie drewnianych fragmentów mebli czy konserwacja metalowych części, niejednokrotnie bywa problematyczna. Pielęgnacja okien harmonijkowych nie stanowi jednak zbyt wymagającego zadania i poza niektórymi, bardziej wymagającymi elementami, każdy może sobie z nią poradzić.

Spis Treści

Powiązane posty