Nowe okna do domu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zakup nowych okien do domu dobrze jest przemyśleć i nie podejmować ostatecznej decyzji w pośpiechu. Okna mają wpływ nie tylko na estetykę wnętrz i zewnętrznej części domu, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców oraz efektywność energetyczną budynku. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowych okien? Poznaj poniższe wskazówki i dokonaj najlepszego wyboru!

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nowych okien?

Materiał ram okiennych

Materiał, z którego wykonana jest rama, w istotny sposób wpływa na właściwości izolacyjne, trwałość okien oraz ich estetykę. W ofercie firmy Dudek Group dostępne są okna wykonane m.in. z:

  • drewna litego okna drewniane wyróżniają się naturalnym wyglądem i doskonałą izolacją termiczną, ale wymagają regularnego malowania lub lakierowania. To pomoże zapobiegać ewentualnemu gniciu, próchnieniu czy deformacjom drewnianej ramy. Klienci mogą wybierać spośród okien o ramach sosnowych czy dębowych oraz z egzotycznych gatunków drzew;
  • drewna klejonego – producenci okien oferują także ramy okienne wykonane z drewna klejonego warstwowo;
  • aluminium – metal ten występuje w połączeniu z drewnem. Ramy okienne aluminiowo-drewniane są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. Ich główną wadą jest gorsza izolacyjność termiczna w porównaniu z PVC i drewnem.

Rodzaj szyb okiennych

Okna mogą mieć 1, 2 lub kilka komór, które powstają na skutek wykorzystania 2 lub więcej szyb. Okna dwu- i trzyszybowe znacznie lepiej izolują wnętrza przed zimnem lub upałem. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im niższy wskaźnik, tym lepsza izolacja termiczna okien.

Szyby hartowane i laminowane oferują dodatkowe bezpieczeństwo, są odporne na uderzenia i w przypadku stłuczenia nie rozpadają się na ostre kawałki.

Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Oznacza zdolność okna do utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Wartości Uw poniżej 1,1 W/(m²K) świadczą o wysokiej efektywności energetycznej. Ma to pozytywny wpływ na zużycie energii wykorzystywanej do nagrzewania czy chłodzenia pomieszczeń oraz przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację.

Odporność na warunki atmosferyczne

Prawidłowo uszczelnione okna zapobiegają przeciągom i nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Ma to wpływ również na izolację akustyczną – okna będą wygłuszać hałas wywołany silnym wiatrem, burzą czy wyciszać dźwięki dobiegające z sąsiedztwa.

Systemy odprowadzania wody zapobiega jej zatrzymywaniu na parapetach i w profilach okiennych, co jest szczególnie ważne podczas intensywnych opadów.

Wygląd okien

Okna powinny komponować się z zewnętrzną architekturą budynku i pomieszczeniami. Warto zastanowić się nad kolorystyką, materiałem wykonania czy kształtem okien, aby zagwarantować estetyczny i stylowy wygląd całego domu oraz poszczególnych wnętrz.

Sposób otwierania

W Dudek Group dostępne są m.in. okna europejskie uchylne, rozwierno-uchylne i przesuwne, a także okna skandynawskie otwierające się na zewnątrz budynku. Sposób otwierania najlepiej jest dopasować do potrzeb użytkowników i aranżacji pomieszczeń.

Gwarancja producenta i dodatkowe usługi

Okres trwania gwarancji oraz dostępność serwisu posprzedażowego to istotne elementy, które mogą mieć wpływ na zadowolenie klientów już po zakupie okien. W firmie Dudek Group można skorzystać z wcześniejszych pomiarów oraz zamówić okna z montażem. Dzięki temu klienci zyskują pewność, że okna zostaną zainstalowane prawidłowo i będą przez wiele lat działać bez zarzutu.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na zakup okien, należy dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania oraz zadania, jakie ma spełniać gotowy produkt. Warto zwrócić uwagę m.in. na materiał wykonania okien, ich konstrukcję oraz ilość szyb występującą w danym modelu. Kwestie te mają wpływ na zapewnienie lepszej efektywności energetycznej domu oraz pomogą zredukować wysokość rachunków za ogrzewanie.

Spis Treści

Powiązane posty