Rolety czy żaluzje – najlepszy wybór dla Twojego okna

Decydując się na urządzenie swojego mieszkania czy domu, dużą wagę przykłada się do doboru odpowiedniej farby do ścian czy aranżacji mebli, zapominając o dodatkach. Jedną z głównych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę, jest zakup funkcjonalnych zaciemnień okna. Muszą one nie tylko być praktyczne, ale również estetyczne. Na co warto postawić? Na żaluzje czy też rolety? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Montaż funkcjonalnych zaciemnień

Kupując określone rolety lub żaluzje, sporo osób decyduje się na produkt intuicyjnie, nie zdając sobie w pełni sprawy, czy rzeczywiście spełni on wszystkie oczekiwania. Oprócz tego, że z założenia zaciemnienie do okien musi ograniczyć ilość wpadanego słońca i światła do pomieszczeń, a także zapewnić prywatność, powinno również pasować do wnętrz pomieszczeń.

Ponadczasowe żaluzje

Żaluzje montuje się już od kilku dekad. Najbardziej popularne w Polsce były w latach 80-tych i 90-tych. Od tego czasu sporo się zmieniło, przede wszystkim ich design oraz wykonanie. Modne i nowoczesne żaluzje wracają do łask. Zaciemnienia te wykonuje się najczęściej z wysokojakościowego aluminium, które świetnie odbija promienie słoneczne, dzięki temu pomieszczenie nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Równie popularne są żaluzje stalowe oraz drewniane. Te ostatnie pasują przede wszystkim do domów urządzonych w stylu rustykalnym lub też skandynawskim. 

Dużą zaletą żaluzji jest fakt, że można regulować w nich stopień zaciemnienia. Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim wtedy, gdy chce się ograniczyć ilość wpadanego światła do pomieszczeń tylko w niewielkim stopniu.

Na rynku dostępne są również funkcjonalne żaluzje zewnętrzne, które idealnie komponują się z dużymi przeszkleniami, np. oknami montowanymi na całą ścianę.

Rolety – ciekawy design

Osoby, którym zależy na zakupie nowoczesnych oraz designerskich zaciemnień, powinny zdecydować się na montaż rolet. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, między innymi popularne materiałowe czy tak zwane rolety dzień-noc. Choć nie chronią one aż tak bardzo przed upalnym słońcem, gdyż tkanina nie ma zdolności odbijania promieni UV, są cenione za wykonanie oraz wygląd. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można kupić stylowe rolety, które świetnie pasować będą do konkretnego pomieszczenia. Ważną zaletą rolet jest fakt, że bardzo łatwo można utrzymać je w czystości.Wystarczy zdjąć je z konstrukcji i włożyć do pralki. 

Podobnie, jak w przypadku żaluzji, dostępne są również rolety zewnętrzne. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy nie tylko na prywatności, ale również na ochronie okna. Produkt ten wykorzystywany jest bardzo często przez właścicieli sklepów.

Rolety czy żaluzje? Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Żaluzje znane są już od kilku dekad, wykonane z trwałego aluminium lub stali, świetnie odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenia dużo mniej się nagrzewają. Rolety natomiast wyróżniają się ciekawą kolorystyką oraz designem. Łatwo utrzymuje się je w czystości, gdyż bez trudu można je wypiąć i wyprać w pralce. Wybór rodzaju zaciemnienia zależy głównie od indywidualnych preferencji.

Spis Treści

Powiązane posty