Wykorzystanie i-beams w budowie budynków energooszczędnych

Budownictwo energooszczędne wymaga specjalnych materiałów. Muszą one spełniać normy w zakresie wytrzymałości i stabilności. Koniecznym jest oczywiście, by w znacznym stopniu przyczyniały się one do ograniczenia kosztów związanych z zapotrzebowaniem domu na energię cieplną. Dlatego inwestorzy coraz częściej stawiają na wykorzystanie i-beams w budowie budynków energooszczędnych. Czym są dźwigary i-beams, jakie są ich zalety oraz gdzie leży ich przewaga nad innymi rozwiązaniami budowlanymi? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wykorzystanie belek i-beams do budowy stropów, dachów i ścian

W budownictwie energooszczędnym dźwigarów i-beams można użyć na kilka sposobów. Wykorzystuje się je m.in. jako słupy ścian. Powstałe z ich użyciem budynki będą doskonale zaizolowane. Jednocześnie zyskujemy bardzo dużą dowolność w zakresie rodzaju wykończenia elewacji. Przy budowie stropu możemy wykorzystać dźwigary i-beams, jeśli zależy nam na wyeliminowaniu odchyłek wymiarowych oraz uginania się belek. Oba te zjawiska mogą być niestety opłakane w skutkach dla nowo powstałego budynku. Belki dwuteowe to także materiał idealny do budowy dachów. Wyjątkowo wysoka wytrzymałość, w porównaniu z niewielkim ciężarem własnym, pozwala tworzyć dachy różnego typu, od płaskich, przez kopertowe, aż po jedno- i dwuspadowe.

Budowa i-beams a jej rola w budownictwie energooszczędnym

Dlaczego i-beams są tak popularne wśród osób, budujących domy w technologii pasywnej i energooszczędnej? Tajemnica tkwi w ich budowie. Na konstrukcję dźwigarów składają się dwie półki drewniane, zespolone za pomocą środnika z płyty OSB. Przekrój dwuteowy pozwala na zredukowanie mostków termicznych. Skoro pozbędziemy się miejsc, przez które dochodzi do utraty ciepła, tym samym zyskamy szansę na wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu. Kolejnym elementem budowy, który sprawia, że belki i-beams świetnie sprawdzają się w domach energooszczędnych, jest ich wypełnienie. W środku dwuteownika umieszcza się materiał izolacyjny, dzięki któremu znacznie zmniejszamy straty ciepła. Wysokie właściwości izolacyjne to także zasługa drewna konstrukcyjnego, z którego produkuje się dźwigary.

I-beams – proste rozwiązanie dla domu energooszczędnego

Belki i-beams to produkt o szerokim zastosowaniu. Wysokie parametry termoizolacyjne pozwalają na wykorzystanie ich podczas budowy domów energooszczędnych, na które nałożone są bardzo restrykcyjne normy. Lekkie i łatwe w obróbce, nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu ani na etapie transportu, ani podczas montażu. Niewielki ciężar, wytrzymałość i najlepsza jakość – to wszystko otrzymujesz w pakiecie, decydując się na wykorzystanie do budowy domu dźwigarów i-beams.

 

Spis Treści

Powiązane posty