Co to są drzwi pasywne?

Budownictwo pasywne zyskuje w Polsce coraz większą popularność. W wielu miejscach w kraju powstają tak zwane domy energooszczędne, których konstrukcja bazuje na odpowiedniej i wysokojakościowej izolacji termicznej, ograniczającej straty ciepła do minimum. Dzięki temu rozwiązaniu można między innymi obniżyć ilość zużytej energii i tym samym wpłynąć pozytywnie na rozwój środowiska. Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że wzrasta również zainteresowanie typowymi elementami wykończeniowymi domu, które wspierają budownictwo energooszczędne. Jednymi z nich są na pewno drzwi pasywne. Co można o nich powiedzieć?

Dom pasywny – co to?

Domem pasywnym określa się taki rodzaj budownictwa, w którym zastosowano określone rozwiązania architektoniczne i wykończeniowe, minimalizujące zapotrzebowanie na energię. Podczas projektowania tych budynków dużą wagę przykłada się do izolacji termicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu mieszkania. W domach tych montuje się energooszczędne dodatki oraz stosuje się nowoczesne rozwiązania grzewcze, np. podłącza się pompy ciepła lub instalacje fotowoltaiczne.

Podstawową funkcją domów pasywnych jest maksymalne wykorzystanie raz wyprodukowanej energii. Stąd też przykłada się tak dużą wagę do różnorodnych elementów wykończeniowych, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie ciepła w środku domu. Jednymi z takich elementów są z pewnością drzwi zewnętrzne pasywne.

Drzwi pasywne

To taki rodzaj drzwi wyjściowych, który zapobiega stratom ciepła. Profile te wyróżniają się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, który musi wynosić: 0,8 W/(m2K). Utrzymanie takiego współczynnika jest możliwe dzięki wykorzystanym do produkcji tego typu profili materiałom. Drzwi pasywne zazwyczaj są wykonane z drewna, stali lub też aluminium i określonej konstrukcji, w której niebagatelną rolę odgrywa izolacja.

Ponadto, drzwi pasywne są także świetnym rozwiązaniem wykończeniowym dla wszystkich tych osób, którym zależy na zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie.

Drzwi pasywne – najważniejsze cechy

Decydując się na zakup sprawdzonych profili, warto postawić na drzwi, które oprócz wysokiego współczynnika termoizolacji, będą również wyróżniały się dodatkowymi cechami, między innymi będą miały:

  • podwójne uszczelnienie,
  • wzmocnienie obustronne płaszczyzną metalową,
  • listwę progową, umożliwiającą wykonanie ciepłego montażu,
  • wysokojakościowe wypełnienie.

Czy warto zdecydować się na montaż drzwi pasywnych?

Drzwi pasywne są nowoczesnym rozwiązaniem, na które warto zdecydować się nawet wtedy, gdy nie planujesz budowy domu pasywnego. Dzięki innowacyjnej technologii wykorzystanej w konstrukcji tych profili nie musisz obawiać się strat ciepła. Co więcej, drzwi pasywne są produkowane z dbałością o szczegóły. Na rynku dostępnych jest sporo kolorów i wzorów drzwi, dzięki czemu bez problemu dobierzesz odpowiednie profile do swoich potrzeb, pasujące do wystroju wnętrz.

Drzwi pasywne to profile, które montuje się najczęściej w domach tak zwanych pasywnych lub energooszczędnych. Zostały one wykonane z trwałych materiałów izolujących, dzięki czemu zapobiegają one utracie ciepła z domu. Drzwi pasywne wyróżniają się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, który wynosi: 0,8 W/(m2K). Profile te są chętnie montowane zarówno przez osoby, które zdecydowały się na budowę domu pasywnego, jak i przez tych, którzy stawiają dom tradycyjny, jednak zależy im na tym, by ograniczyć straty ciepła.

Spis Treści

Powiązane posty