Domy szkieletowe – co to jest?

Domy szkieletowe są to konstrukcje, których głównym materiałem budulcowym jest drewno. Budynki tego typu mają wiele zalet, jedną z nich jest przede wszystkim szybkość oddania ich do użytku, już po mniej więcej 3 miesiącach można w takim domu mieszkać. Co więcej, jest to konstrukcja lekka, do jej postawienia wystarczą zatem niewielkie fundamenty. 

Prawidłowe eksploatowanie oraz dbanie o dom szkieletowy pozwala na jego długą żywotność. Należy jedynie pamiętać, aby wykonać szczelną termoizolację budynku, a także dbać o regularne remonty. Bardzo ważnym aspektem dotyczącym budowy domów szkieletowych jest dobór drewna. Surowiec ten stanowi główne wykończenia konstrukcji, musi być zatem wybrany rozważnie. 

Warto decydować się na zakup wysokojakościowego drewna, np. sosnowego klasy K27. Co więcej, drewno takie nie może pękać, a także mieć zbyt wiele sęków. Musi zostać zatem dokładnie wyselekcjonowane. Surowiec wykorzystywany do stawiania domów szkieletowych powinien być dobrze wysuszony, w temperaturze mniej więcej 60 stopni Celsjusza, wtedy zostaną wyeliminowane wszystkie zarodniki pleśni, larwy owadów lub grzyby.

Ile kosztują domy szkieletowe?

Ostateczny koszt budowy domu szkieletowego uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim najpierw należy wykonać projekt, którego cena waha mniej więcej od 2 tys. do 4 tys. zł. Koszt takiego domu może mieścić się w przedziale do 250 tys. zł. w stanie surowym oraz mniej więcej do 350 tys. zł. w stanie deweloperskim. Należy pamiętać jeszcze, że dom wymaga wykończenia w środku. W tym wypadku ponownie warto doliczyć mniej więcej 100 tys. zł.

Cena zależna jest od kilku czynników, przede wszystkim od:

  • Liczby kondygnacji, powierzchni – bardzo często im większy i wyższy dom, tym cena znacząco wzrasta,
  • Rodzaju dachu,
  • Instalacji (elektryczna, gazowa),
  • Liczby ścian, okien, drzwi,
  • Ceny materiałów (warto nie oszczędzać, m.in. na drewnie),
  • Kosztów pracy ekip budowlanych i monterskich.

W razie potrzeby można skorzystać z pomocy architekta lub osoby zajmującej się projektowaniem wnętrz i poprosić o wstępny kosztorys.

Domy szkieletowe – jak się mieszka?

Wielu właścicieli domów szkieletowych ceni sobie te konstrukcje za wyższy komfort mieszkalny. W domach ocieplonych, m.in. pianką oraz dobrze zaizolowanych oddycha się dużo lżej i swobodniej niż w przypadku tradycyjnych, murowanych konstrukcji. Co więcej, wbrew powszechnym teoriom, w domu szkieletowym nie jest głośno, dźwięk, np. z telewizora nie przenika przez ściany oraz kondygnacje.

Warto zaznaczyć także, że domy szkieletowe są wykonane niezwykle solidnie, cała konstrukcja jest silna. Nie jest w stanie przewrócić takiego budynku naprawdę mocny wiatr, dzięki czemu są to domy w pełni bezpieczne. 

Podsumowanie

Domy szkieletowe zyskują coraz większą popularność. Jedną z podstawowych zalet tej konstrukcji jest fakt, że stawia się ją niezwykle szybko. Szkielet jest gotowy po mniej więcej tygodniu, natomiast po około 3 miesiącach można się wprowadzić do budynku. Wszystko zależy oczywiście od terminów dostępności ekip monterskich i wykończeniowych. Koszt budynku to mniej więcej 400, 500 tys. zł z pełnym wyposażeniem. Osoby mieszkające w takim domu cenią sobie, m.in. wysoką jakość wykonania konstrukcji.

Spis Treści

Powiązane posty