Rysy na oknie mogą powstać wskutek wielu czynników, np. podczas rutynowego mycia. Przyczynia się do tego używanie niewłaściwych środków, które nie są przeznaczone do takich prac lub też szmatek o zbyt chropowatej powierzchni.
Porysować szybę może także niewielka, ostra część zabrudzenia, np. kamyka, która utknie w ściereczce. Należy zawsze użytkować czyste szmatki, najlepiej delikatne, wykonane z mikrofibry. Rysy na szybie okiennej mogą powstać także, np. wskutek:
- aktu wandalizmu,
- zabawy zwierząt domowych,
- gałęzi uderzających w okno podczas wiatru,
- gradobicia.
Jak myć okna, aby nie powstały rysy?
Warto pamiętać, że najpierw należy zdjąć z okien warstwę brudu tak, aby drobinki zanieczyszczeń nie zostały rozmazane podczas polerowania, gdyż wtedy może dojść do zarysowania powierzchni.
Okna należy przecierać bardzo dokładnie oraz delikatnie. Najlepiej wykonywać koliste ruchy. Do mycia powierzchni warto używać wyłącznie przeznaczonych do tego detergentów. Koniecznie trzeba unikać również, między innymi płynów z drobinkami czyszczącymi, produktów wybielających, itp.
W jaki sposób usunąć rysy na oknie?
Po paru latach użytkowania okien na szybie mogą pojawić się mniejsze zarysowania, w niektórych sytuacjach trudno jest uniknąć tego zjawiska. Rys na oknach można pozbyć się, stosując domowe metody. Sprawdza się przede wszystkim klasyczna pasta do zębów.
Odrobinę produktu należy nałożyć na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie, kolistymi ruchami rozprowadzać po powierzchni szyby. Jeżeli rysy są nieco większe, można użyć do tych czynności środka do polerowania szkła. W preparatach tych zwykle dołączone są odpowiednie ściereczki, które wykorzystuje się do usunięcia rys.
Dlaczego należy uważać na produkty z woskiem do polerowania mebli?
Sporo osób sięga także po wosk do polerowania mebli. Warto jednak zrezygnować z tego pomysłu. Wiele tych specyfików ma w swoim składzie kwas, który niekorzystnie może wpłynąć na powierzchnię szyby, np. doprowadzić do jej zmatowienia oraz powstania brzydkich smug.
Kto usuwa rysy na oknie?
Rysy na szybach, które powstały wskutek, np. aktu wandalizmu czy uderzeń gałęzi są bardzo trudne do usunięcia. W tym wypadku zastosowanie pasty do zębów i wypolerowanie powierzchni z pewnością się nie sprawdzi. Należy zlecić naprawę fachowej firmie.
profesjonalny szklarz zeszlifuje powierzchnię oraz wypoleruje szybę specjalnym sprzętem. W niektórych sytuacjach jednak trzeba będzie z pewnością wymienić całą szybę. W zależności od ostatecznych kosztów naprawy.
Podsumowanie
Rysy na oknie mogą powstać wskutek intensywnego lub niewłaściwego mycia szyb. Powierzchnię należy oczyszczać delikatnie, wykorzystując do tego łagodne preparaty. Jeśli natomiast zarysowania nie są głębokie, do ich usunięcia można wykorzystać zwykłą pastę do zębów bez drobinek. Kluczem jest odpowiednie wypolerowania powierzchni.
W niektórych przypadkach, gdy wgłębienia są duże, warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy między innymi zeszlifują i wypolerują powierzchnię przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub wymienią szybę na nową.