JAKIE DRZWI PRZYLGOWE CZY BEZPRZYLGOWE?

Wybór drzwi do domu, mieszkania czy biura nie należy do najłatwiejszych zadań. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jednym z nich będzie to czy w naszym przypadku lepiej sprawdzą się drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe.

Jakie są różnice między wymienionymi modelami ? Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Czym są drzwi przylgowe

Drzwi przylgowe spotykane są znacznie częściej niż bezprzylgowe. Modele przylgowe mają charakterystyczne wcięcie, które sprawia, że po zamknięciu skrzydło częściowo zachodzi na ościeżnicę – ów fragment skrzydła nazwany przylgą. W tego typu drzwiach widoczne są zawiasy.

Czym są drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe, nazywane są także drzwiami bezfelcowymi. Wspomniane modele mają prostą krawędź, co sprawia, że po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą, po otwarciu skrzydła tego typu drzwi zawiasy są niewidoczne. W konstrukcji drzwi bez przylgi wyróżniamy także płaski, tworzący jedną płaszczyznę z krawędzią skrzydła zamek magnetyczny.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Czy lepiej zdecydować się na zakup drzwi bezprzylgowych czy przylgowych? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji, wystroju pomieszczenia, do którego szukamy drzwi oraz budżetu. Wiemy jednak, że wybór może być trudny, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek:

  • Drzwi bez przylgi doskonale prezentują się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, sprawiają wrażenie lżejszych niż przylgowe i mają minimalistyczną formę.
  • Drzwi przylgowe uchodzą za bardziej tradycyjne rozwiązanie. Pasują do wnętrz w każdym stylu.
  • Drzwi bezprzylgowe są wymagające w montażu, a sposób regulacji ich zawiasów wymaga odpowiedniej wiedzy – nieprawidłowy montaż poskutkuje różnicą w szczelinie pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem drzwi.
  • Bezprzylgowe modele są droższe od przylgowych, przede wszystkim mają droższe zawiasy. Jeśli mamy ograniczony budżet, lepszym wyborem będą drzwi przylgowe.
  • Kolejna kwestia to właściwości akustyczne. Jeśli zestawimy drzwi przylgowe i bezprzylgowe o tej samej grubości, te pierwsze zapewnią lepszą izolację od hałasu. W warunkach domowych różnica jest jednak bardzo mała.
  • Przylga sprawa, że gdy otworzymy drzwi, zamek nie będzie widoczny. Przy modelach bez przylgi będzie odsłonięty.

Podsumowanie

Drzwi przylgowe od bezprzylgowych różnią się krawędzią skrzydła. W przypadku drzwi bezprzylgowych skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, a po zamknięciu zawiasy i zamek są ukryte. W przypadku drzwi przylgowych krawędź skrzydła – przylga, zachodzi na ościeżnicę.

Spis Treści

Powiązane posty