Jakie okna do domu w stylu stodoły

Polacy pokochali domy w stylu stodoły – czyli minimalistyczne, zwarte bryły ze skośnym dachem. Jednym z ich charakterystycznych elementów są okna, które nieraz zajmują całą powierzchnię ściany. Jaki rodzaj okien zastosować w domu stylu stodoła, aby nie zaburzyć estetyki projektu? Które okna do nowoczesnej stodoły pasują najbardziej? Zapraszamy do lektury!

Dom w stylu stodoła

Domy w stylu nowoczesnej stodoły to obiekty mieszkalne charakteryzujące się bryłą rozpisaną na planie prostokąta. Są to zazwyczaj jednorodzinne budynki parterowe lub jednopiętrowe z poddaszem i zawsze skośnym dachem. Poddasze często ma postać antresoli, dzięki czemu wnętrza są przestronne i sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Chyba każda osoba interesująca się architekturą i budownictwem zdaje sobie sprawę z tego, jak wspaniale światło słoneczne współgra z przestrzeniami open space – dlatego kolejnym ważnym elementem domu w stylu nowoczesnej stodoły są oczywiście okna.

Wspomnieliśmy już, że okna te potrafią zajmować nawet całą powierzchnię ściany. Najczęściej jest to ściana frontowa – czyli mająca kształt trójkąta lub dwóch złączonych trapezów prostokątnych. Jednak stodoła stodole nierówna – czasem spotkamy też projekty o mniejszych przeszkleniach. Nie możemy również zapominać o pozostałych oknach – poddasze w nowoczesnych stodołach jest najczęściej zagospodarowane, więc bardzo istotną kwestią są także odpowiednio dobrane do stylu architektonicznego okna sufitowe oraz drzwi i okna tarasowe.

Jakie okna pasują najlepiej do domu w stylu stodoła?

Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły odznaczają się przestronnością – dlatego stosowane okna nie powinny jej ograniczać. W wypadku tego stylu najlepiej zdecydować się na minimalizm – wąskie parapety i ościeżnice oraz okna otwierające się na zewnątrz. W ofercie Dudek Group znajdziesz tak zwane okna skandynawskie – dostępne w wielu rodzajach i idealnie współgrające z projektem domu stodoły (zresztą sam styl nowoczesnej stodoły także wywodzi się ze Skandynawii). Okna Skandynawskie to okna otwierane na zewnątrz więc nie ograniczają domowej przestrzeni. Są wykonane z drewna i zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Ich zastosowanie podkreśla minimalistyczny lub industrialny styl pomieszczenia – ale nie tylko, okna skandynawskie wkomponujemy także do nieco bardziej tradycyjnych przestrzeni.

Wśród okien skandynawskich znajdziemy także okna przesuwne. Jest to typ okien, który sprawdzi się idealnie w przejściach balkonowych lub tarasowych. Nieco bardziej ekscentrycznym rozwiązaniem są okna harmonijkowe, które składają swoje pióra niczym harmonijka. Jeżeli ich zastosowanie nie będzie się gryzło z pozostałymi elementami wystroju – to z powodzeniem możemy je zastosować. Kolejna sprawa to szczebliny (szprosy) – czyli listwy dzielące skrzydła okienne. W tym wypadku istnieją dwie szkoły – niektórzy w domowych stodołach stosują okna ze szprosami (szczególnie w oknach frontowych), inni wolą pióra okienne wypełnione wyłącznie szybą.

Zamieszaliśmy – wiemy. Prawda jest taka, że każdy projekt domu jest inny i uzależniony od upodobań i zmysłu estetycznego jego przyszłych domowników – dlatego jako Dudek Group zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, chętnie doradzimy w kwestii doboru rodzaju okien dla danego projektu!

Spis Treści

Powiązane posty