Okna piwniczne- jakie wybrać?

Piwnica to praktyczne pomieszczenie, które może służyć jako magazynek, spiżarnia lub miejsce rekreacji np. siłownia. Z uwagi na specyfikę konstrukcji, piwnica wymaga specjalnych okien piwniczych, które spełniają różne funkcje. Dziś skupimy się właśnie na oknach do piwnicy. Zachęcamy do lektury!

Okna piwniczne – funkcje

Podstawową funkcją okien piwniczych jest doświetlanie. Piwnica, jako podziemna część domu, ma ograniczony dostęp do światła, ale dobrze dobrane okno piwnicze pozwoli na dobrą widoczność za dnia. Kolejną funkcją takiego okna, jest możliwość wietrzenia. Z reguły piwnica nie jest miejscem, gdzie często przebywamy, ale zdarzają się sytuacje, gdy trzeba ją przewietrzyć. Ostatnim powodem umieszczania okna piwniczego jest łatwiejszy dostęp do piwnicy, np. przy załadunku węgla. Taki otwór nie jest tradycyjnym oknem, ale można go zaliczyć jako okno piwniczne.

Okna piwniczne – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien piwnicznych. Różnią się rozmiarem i funkcjonalnością. Najpopularniejsze są okna rozwierane i uchylne. Pierwsze pozwalają na otwarcie ich w pełnym zakresie w pionie lub poziomie, natomiast te drugie otwierają się tylko do pewnego stopnia. Mniej popularne są okna odchylone, czyli uchylne, ale otwierające się na zewnątrz. Pozwala to wywietrzenie pomieszczenia. Ostatnim rodzajem okien piwniczych są okna bez możliwości otwierania, których zadaniem jest wyłącznie wpuszczanie światła. Okna piwniczne najczęściej mają formę prostokąta, ale dostępne są również w kształcie kwadratu, okręgu lub półokręgu.

Okna piwniczne – wymiary

Wymiary okna piwniczego wynikają ze specyfiki pomieszczenia, do którego są przeznaczone. Piwnice są instalacjami podziemnymi, gdzie tylko niewielki fragment wystaje ponad grunt. Z tego względu najczęściej mają formę wąskiego prostokąta, którego wysokość jest dużo niższa od długości. Innym czynnikiem wpływającym na rozmiar okna piwniczego są względy bezpieczeństwa. Okna piwnicze są mniejsze, aby potencjalny włamywacz nie mógł przez nie przejść. W standardowej sprzedaży okna te nie przekraczają 50 cm wysokości i 100 cm długości, jednak wiele firm wykonuje okna piwniczne na zamówienie klientów, zatem można spotkać domy z większymi oknami do piwnicy.

Okna piwniczne – zabezpieczenia

Dostępne na rynku okna piwnicze są solidnie wykonane, z mocną ramą i listwami ochronnymi utrudniającymi włamanie. Dobrym zabezpieczeniem są też dodatkowe kraty lub żaluzje zewnętrzne. Z uwagi na to, że okna piwniczne wystają niewiele ponad poziom gruntu, mogą stanowić łatwy cel dla potencjalnego włamywacza, dlatego warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia.

Spis Treści

Powiązane posty