Projektując dom, należy zwrócić szczególną uwagę na przeszklenia, dzięki którym nie tylko pomieszczenia będą doświetlone i jasne, lecz także podkreślony zostanie nowoczesny i oryginalny charakter budynku. W ostatnim czasie coraz popularniejszym rozwiązaniem są okna nieotwierane (nazywane również oknami stałymi bądź oknami typu fix), które są doskonałym uzupełnieniem dużych przeszkleń. Czy warto je zamontować? Gdzie sprawdzą się najlepiej?
Okna nieotwierane – rodzaje
Możemy wyróżnić dwa rodzaje okien typu fix:
- Okna szklone w skrzydle
Ten typ okien nieotwieranych pozbawiony jest klamek i okuć. Szklenia umieszczane są w skrzydle, w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnych wzorów otwieranych. Okna stanowią doskonałe dopełnienie wnętrz, w których zamontowane są już klasyczne okna. Dzięki temu, że przypominają zwykłe modele, bardzo łatwo je do nich dopasować po to, by stworzyć spójną, nietuzinkową aranżację.
- Okna szklone w ramie
W przypadku tego rodzaju okien, szklenia montowane są bezpośrednio w ramie. To właśnie to rozwiązanie cieszy się większym zainteresowaniem klientów niż modele szklone w skrzydle. Dlaczego? Uważa się, że zapewniają one lepszą szczelność, dzięki czemu w pomieszczeniu łatwiej jest utrzymać stabilną temperaturę. Są zwykle również nieco tańsze. Okna szklone w ramie sprawdzą się zarówno w roli sklepowych witryn, jak i przeszkleń obiektów mieszkalnych bądź firmowych.
Okna nieotwierane – czy warto się na nie zdecydować?
Okna stałe mają wiele zalet. Jakich?
- Cena
Okna fix są tańsze (nawet o kilkadziesiąt procent) niż modele otwierane, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy zamierzamy zamontować bardzo dużo przeszkleń. Na zauważalną różnicę w cenie produktów ma wpływ przede wszystkim prostsza konstrukcja okien stałych, niewielka ilość wykorzystanych materiałów oraz mniej dodatkowych elementów.
- Wymiary i kształt
Marzysz o domu utrzymanym w nowoczesnym stylu? Zależy ci na dużych przeszkleniach? Zdecyduj się na okna nieotwierane! W porównaniu do tradycyjnych modeli, podczas montażu okien typu fix nie trzeba brać pod uwagę wytrzymałości okuć, masy szklenia oraz dodatkowej przestrzeni, która umożliwiałaby otwarcie skrzydła. Na rynku można znaleźć mnóstwo okien stałych o niemalże nieograniczonych wymiarach, które nie wymagają zagospodarowania dodatkowego miejsca we wnętrzu.
Co z kształtem? Okna nieotwierane dostępne są nie tylko w różnych wariantach rozmiarowych, lecz także kształtach. Innowacyjne technologie wykorzystywane przy ich produkcji, umożliwiają uzyskanie różnorakich wzorów, które z łatwością dopasuje się do aranżacji budynku.
- Więcej światła
Duże okna nieotwierane doświetlają wnętrze, które staje się przytulniejsze i optycznie powiększone. Ponadto dzięki ich zamontowaniu można uzyskać efekt otwarcia domu na ogród lub taras.
- Bezpieczeństwo
Okna fix są bezpieczniejsze niż tradycyjne modele. Wytrzymałe szyby stanowią świetną ochronę przed włamywaczami, skutecznie uniemożliwiając ich sforsowanie. Niemożliwość otwarcia okien docenią również rodzice małych dzieci, którzy nie będą musieli się martwić o to, że maluch otworzy ramę.
Ponadto okna typu fix są szczelniejsze niż modele otwierane, łatwiejsze w czyszczeniu, trwalsze oraz mniej awaryjne, ponieważ nie zostały wyposażone w elementy, które na skutek częstego użytkowania, mogą ulec zużyciu.
Czy okna stałe mają jakieś wady? Tak. Nie można ich otworzyć, a więc niemożliwe jest przewietrzenie mieszkania. Wymagają również swobodnego dostępu do szyby z obu stron. W przeciwnym razie, aby móc je wyczyścić, trzeba będzie wynająć profesjonalną ekipę.
Okna nieotwierane – gdzie zamontować?
Nieduże okna stałe można zamontować we wnętrzach, które nie stanowią części mieszkalnej budynku (np. w garażach, spiżarniach, pralniach). Pozwolą one doświetlić pomieszczenia, które nie wymagają wietrzenia.
Okna nieotwierane sprawdzą się na poddaszu. Bardzo częstą są elementem modeli kolankowych bądź nadstawek do okien dachowych. Chętnie wykorzystywane są także w roli świetlików.
W nowoczesnych projektach domów z dużą ilością przeszkleń, okna fix spotyka się również w salonach na parterze po to, by dogrzać wnętrze i dostarczyć więcej światła, a także jako dodatkowe przeszklenia w kuchni, na tarasie czy korytarzu.
Ponadto okna nieotwierane są częstym wyborem w lokalach usługowych (głównie sklepach, ponieważ umożliwiają prezentowanie towaru czy reklamy), w obiektach użyteczności publicznej oraz biurowcach.