Zalety okien drewnianych

Co wyróżnia okna drewniane?

Okna drewniane wyprodukowane są z trwałego, solidnego, naturalnego materiału, który jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowany, przetrwają wiele lat. To, co wyróżnia przede wszystkim te modele to niecodzienny design i wysoki kunszt wykonania.

Okna te świetnie prezentują się w domach stylizowanych na retro lub vintage, dużą popularnością cieszą się one również wśród fanów klasycznych rozwiązań. Niebanalny wygląd i wykończenie sprawiają, że na montaż drewnianych profili decydują się też osoby planujące budowę nowoczesnego budynku.

Dlaczego warto wybrać okna drewniane?

Dużą uwagę przykłada się obecnie do ekologicznych rozwiązań oraz naturalności. Wiele osób budujących swój wymarzony dom, chce zainwestować w materiały przyjazne środowisku. Montaż drewnianych okien w tym wypadku na pewno będzie świetnym pomysłem.

Drewno jest materiałem uniwersalnym oraz ponadczasowym, wykorzystywanym do budowy od dekad. Nie da się ukryć, że surowiec ten przetrwał już wiele chwilowych fascynacji i trendów budowlanych. Co kilka lat powraca się do drewna jako głównego materiału wykończeniowego konstrukcji i profili. 

Jakie są zalety okien drewnianych?

• Wytrzymałość, sztywność – ramy drewniane cechują się dużą sztywnością i solidnością. Dzięki czemu profile mogą być produkowane w nieco większych wymiarach niż klasyczne okna PVC.

• Wysoka ochrona przed zimnem i hałasem.

• Estetyczny wygląd – dobrze dobrane stanowią ozdobę każdego budynku.

• Trwałość – wielu producentów tych okien twierdzi, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji są one w stanie przetrwać nawet kilka dekad.

Do zalet profili drewnianych na pewno można jeszcze zaliczyć:

• Plastyczność – drewno łatwo poddaje się obróbce, można go szybko i trwale pomalować, rzeźbić w nim, impregnować go.

• Funkcjonalność – okna drewniane można wyposażyć w funkcje dodatkowe, np. zamontować szyby energooszczędne, system antywłamaniowy, itp.

• Dekoracyjność – profile drewniane można stylizować w dowolny sposób, np. na okna typowo zabytkowe.

Gdzie można zamontować okna drewniane?

Okna drewniane montuje się obecnie w różnych budynkach zarówno jednorodzinnych, jak i typowo biurowych. Świetnie prezentują się w domach nowoczesnych oraz w tradycyjnej zabudowie. Mogą być także wykorzystane we wnętrzach stylizowanych, np. na zabytkowe lub vintage.

Z jakiego drewna warto wybrać okna drewniane?

Drewno, które zostanie wykorzystane do produkcji okien, powinno mieć odpowiednie certyfikaty, między innymi FSC. Nie da się ukryć, że dużą popularnością wśród polskich producentów okien drewnianych cieszy się drewno sosnowe, Meranti i dębowe.

Podsumowanie

Okna drewniane są obecnie znów bardzo popularne! Montuje się je zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych domach. Głównymi zaletami tych profili są: dekoracyjność, plastyczność, trwałość, ochrona przed zimnem i hałasem. Surowiec ten łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu zyskuje wielu zwolenników.

Spis Treści

Powiązane posty